UTILITYFOORUMI
http://peditio.net/utility/YaBB.pl
UTILITY-kuuntelu >> Peditiot ja seikkailut >> B7 - Ukot taas saunaan
http://peditio.net/utility/YaBB.pl?num=1220971392

Aiheen aloittaja OH5YW Pvm 09.09.08 - 17:43:12

Aihe: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja OH5YW Pvm 09.09.08 - 17:43:12

Pienimuotoista peditiosaunaa taas tarjolla

http://editio.net/utility/fkuvat4/bibliasauna.jpg

19.9.2008 iltaviideltä sauna lämpiää samassa paikassa kuin edellinenkin eli:

http://peditio.net/utility/fkuvat4/opaste.jpg

Ainakin LWOG-testiä ja vertailua MiniWhippiin on ohjelmassa kärvennyksen lisäksi...

toimeksi saaneena majurin apulainen - saunatonttu kari

Aihe: Re: Ukot taas saunaan
Kirjoittaja RKA Pvm 10.09.08 - 09:57:04


OH5YW wrote:
Pienimuotoista peditiosaunaa taas tarjolla



19.9.2008 iltaviideltä sauna lämpiää samassa paikassa kuin edellinenkin eli:

Ainakin LWOG-testiä ja vertailua MiniWhippiin on ohjelmassa kärvennyksen lisäksi...

toimeksi saaneena majurin apulainen - saunatonttu kari


Sattuipa "mukavasti", olen samaan aikaan taas reissussa Rantsilassa! Siellä 20 metrin korkeudessa odottaa FinWhip, joten myös radioita matkaan otetaan!

-RKA

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja OH5YW Pvm 17.09.08 - 08:09:16

Makkaran ja selän kärvennys lähestyy, sehän on jo ylihuomenna..

Perinteisen ohjelman lisäksi testaamme siis LWOG-antennia, ihmetellään pääseekö näreestä nettiin Digitan 450MHz langattomalla verkolla ja kiitos Veskun (VHI) lainauksen, ruuvailemme myös SDR-IQ:ta tavallisten radioiden lisäksi.

Puuputusohjelmaa siis on, vain ukot puuttuu...

Kari

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja jfalt Pvm 19.09.08 - 09:20:43


OH5YW wrote:
Puuputusohjelmaa siis on, vain ukot puuttuu...

Kari

Kurvailen paikalle kunhan pääsen töistä.

Jarno

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja OH5YW Pvm 19.09.08 - 09:29:55


jfalt wrote:
[quote author=OH5YW link=1220971392/0#2 date=1221628156]
Puuputusohjelmaa siis on, vain ukot puuttuu...
Kari

Kurvailen paikalle kunhan pääsen töistä.
Jarno
[/quote]

:D :D :D :D :D  tervetuloa!

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja RKA Pvm 19.09.08 - 13:07:36


OH5YW wrote:
[quote author=jfalt link=1220971392/0#3 date=1221805243][quote author=OH5YW link=1220971392/0#2 date=1221628156]
Puuputusohjelmaa siis on, vain ukot puuttuu...
Kari

Kurvailen paikalle kunhan pääsen töistä.
Jarno
[/quote]

:D :D :D :D :D  tervetuloa!
[/quote]
Lähden kohta valmistelemaan Rantsilan reissua, saa nähdä millä varustuksella lähden, ottaisiko radiota ja tkonetta mukaan ollenkaan  :-[, kävin eilen pari kirjaa kirjastosta varalle, jos kuuntelu ei kiinnosta, mutta yritetään innostua ... :D

-RKA

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja OH5YW Pvm 19.09.08 - 13:23:58


Quote:
kohta lähden....


Jouduin itse täksi päiväksi töihin Kotkan konttorille, mutta kyllä kohta pitää lähteä ajelemaan pohjois-kymenlaakson suuntaan. Onneksi pakkasin jo kaikki kojeet ja vehkeet je eilen autoon...

Kari

Aihe: Re: B7 - Ukot taas saunaan
Kirjoittaja OH5YW Pvm 20.09.08 - 13:19:21

B7 saunat on saunottu ja löylyt lyöty.

Ensialkuun Kuusankosken paperitehdas järjesti meille katseltavaa sytyttämällä tehtaansa tuleen. Musta savu nousi peittäen viimeisetkin auringonrippeet saastepilven taakse

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_1.jpg

Palo ei meinannut sammua millään, niinpä Utista kutsuttiin apuun helikopteri, joka kävikin nappaamassa ihan peditiorannalta vettä ja vei mennessään tehdaspaloa sammuttamaan

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_2.jpg

Sammuihan se palo viimein ja pääsimme tositoimiin. Joka kerran jotain parannusta näihin peditiovehkeisiin tulee, tällä kertaa oli langan levityksessä apuna nokkakärryt, joihin piuhakela oli mustekaloilla kiinnitetty. Eikä kauaa mennytkään kun puoli kilometriä killua oli kankaalla levällään.

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_3.jpg

Jarnokin saapui Tampereelta juuri parahiksi ja päästiin kytkemään LWOG-antenni kuuntelukuntoon. Sopivan pehmeää maata maaruvia varten löytyi vesijohdon liitäntäkaivon vierestä

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_4.jpg

Ja sitten kuuntelemaan. Verrokkina meillä oli tas MiniWhip 16m korkeudessa ja Elektor-aktiiviantenni 7m korkeudessa

Tulokset olivat hämmentäviä. Illansuussa kuuneltuna LWOG oli ylivoimainen yli 400kHz:n taajuuksilla, 300 - 400kHz MiniWhip ja LWOG olivat lähes tasoissa, kuitenkin niin että MiniWhipillä kuului joitakin majakoita mitä LWOGilla ei ja päinvastoin. Elektorin antenni ei toiminut kunnolla oikein missään.
Paras signaali/kohinasuhde oli kuitenkin LWOGissa, mutta ilmeisesti se on melko suuntaava, joten pelkästään yhdellä LWOGilla ei kaikkia majakoita kuule.

Välillä käytiin istumassa pari tuntia saunan lauteilla ja makkaraa paistamassa. Sitten kytkettiin läppäriin Digitan 450 langaton verkko ja ihme ja kumma, signaali oli voimakas ja netti toimi, eikä radioihin tullut mitään häiriötä

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_5.jpg

SDR-IQ-softaradiota ruuvattiin myös oikein urakalla. Hienosti sillä majakoita näkyi ympäri bandia, mutta käyttöliittymä ainakin on hieman huono, hiirellä kun joutuu paljon klikkailemaan. Eikä sillä ainakaan näin ensikuulemalla kuulunut yhtään majakkaa, joita ei olisi muilla radioillakaan kuulunut. Sopiva peli ehkä bandin tarkkailuun, mutta henkilökohtaisesti, ainakin vielä, oikea radio vie voiton...

Ruuvailut ja saunomiset alkoivat painaa silmäluomia kiinni jo puoliltaöin, vetäydyin nukkumaan, mutta Hannu ja Jarno jaksoivat ruuvailla radioita aamuneljään saakka.

Eivät siinä kauaa ehtineet nukkua, kun minä jo alkoin kolistelemaan teepannujen ja samovaarien kanssa :)

Pitkälanka kelattiin juoksujalkaa pois näreestä ja kamat kasaan ja itse olin kotona jo ennen aamukymmentä, Jarnolla taisi mennä muutama tunti kauemmin.

Järvimaisemakin oli aamulla kuin Edelfeltin maalauksesta, vastarannan joutsenia ei kyllä erota

http://editio.net/utility/fkuvat4/b7_6.jpg

Ja sitten seuraavaa saunailtaa tuumailemaan...



UTILITYFOORUMI » Powered by YaBB 2.1!
YaBB © 2000-2005. All Rights Reserved.